Tokio Hotel
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Singur si pierdut, Nascut invizibil, Inghetat la primul strigat, Copil uitat ,Alearga fara sfarsit, Negat de lume
 
AcasaPortalGalerieCăutareUltimele imaginiÎnregistrareConectare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» (Tokio hotel) who likes you and what do YOU mean to them??
Goth - muzica si stil I_icon_minitimeLun Dec 22, 2008 6:47 pm Scris de RxY-andra

» Interviuri cu Bill
Goth - muzica si stil I_icon_minitimeLun Dec 22, 2008 4:17 am Scris de RxY-andra

» kt de moolt te potrivesti q bill?
Goth - muzica si stil I_icon_minitimeLun Dec 22, 2008 4:07 am Scris de RxY-andra

» ce sti despre bill shi tom?
Goth - muzica si stil I_icon_minitimeLun Dec 22, 2008 4:03 am Scris de RxY-andra

» How much do you love Bill?
Goth - muzica si stil I_icon_minitimeLun Dec 22, 2008 4:00 am Scris de RxY-andra

» What-you-would-do-if-you-could-spend-a-day-with-Tokio-Hotel
Goth - muzica si stil I_icon_minitimeLun Dec 22, 2008 3:51 am Scris de RxY-andra

» Who ur tokio hotel romance
Goth - muzica si stil I_icon_minitimeLun Dec 22, 2008 3:49 am Scris de RxY-andra

» Ce faci in acest moment?
Goth - muzica si stil I_icon_minitimeDum Dec 07, 2008 12:43 pm Scris de ღαmy♥тømღ

» Poze cu Bill
Goth - muzica si stil I_icon_minitimeDum Dec 07, 2008 12:41 pm Scris de ღαmy♥тømღ

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
Goth - muzica si stil Np3ntyGoth - muzica si stil 24eyn0h

 

 Goth - muzica si stil

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
ღαmy♥тømღ
Admin
Admin
ღαmy♥тømღ


Mesaje : 283
Data de înscriere : 04/10/2008
Varsta : 28
Localizare : ¤«вяΦкεη¤ωΘ®ℓ∂»¤

Goth - muzica si stil Empty
MesajSubiect: Goth - muzica si stil   Goth - muzica si stil I_icon_minitimeDum Oct 05, 2008 9:56 pm

Goth - muzica si stil

Mi se pare oarecum ciudat sa scriu despre “muzica”. Pun “muzica” intre ghilimele pentru ca vreau sa ma refer la mai mult decat linie melodica si versuri, trecand putin si spre peisajul uman din spatele acestora, cu mentalitatile si trairile specifice. M-au fascinat mereu oamenii pentru ca a asculta un un anumit stil de muzica nu se rezuma la distractie, ci semnifica un adevarat fel de a fi, de a trai, de a vedea lumea, de a gandi, de a socializa…

De-a lungul timpului aceasta arta a cauzat adevarate revolutii in mentalitatea si stilurile umane, dezvoltand culturi si subculturi specifice. Desi astazi nu mai putem vorbi despre genuri muzicale sau culturi si subculturi pure, exista inca oamenii care se pastreaza oarecum impreuna prin muzica pe care o asculta si stilul pe care il adopta. Fascinata de cautarea unor locuri in care contrariile pot coexista sau se pot unifica si trecand de la Nietzsche la Blaga, am ajuns si intr-un timp si spatiu contemporan si printre oamenii care probabil cauta inca acelasi lucru…am ajuns in apropierea muzicii si subculturii goth.

Istoria mişcării goth începe undeva pe la sfârşitul anilor ’70 în Marea Britanie. Iniţial, noţiunea de „goth” definea specificul unor formaţii post-punk şi de-abia prin anii 80 goth-ul a început să fie considerat o mişcare aparte. Înfăţişarea scenică propusă de membrii unor formaţii precum Joy Division şi Siouxsie and the Banshees ( o imagine oarecum androgină, machiajul accentuat al ochilor şi buzelor) precum şi tonalitatea sumbră a versurilor şi sunetul sinistru al chitărilor a reprezentat punctul de plecare în naşterea unei mişcări separate de mişcarea post-punk. Single-ul de debut al unei formaţii numite Bauhaus, Bela Lugosi’s Dead, lansat în 1979 , este considerat a fi începutul propriu-zis al rockului gothic.

Spre deosebire de punk, muzica goth aborda o tematică mai „întunecată” inspirată din unele curente precum romantismul, simbolismul, existenţialismul.

Clubul Batcave , deschis în Londra în 1982 , a fost probabil cel mai important factor în crearea subculturii gotice, aşa cum există ea în zilele de azi. A oferit oamenilor cu idealuri şi feluri de a fi comune un loc de întalnire. Nu numai ca a fost un punct major pentru scena londoneză, dar a atras foarte multă atenţie din partea mediei, care a raspândit ideea noii subculturi în întreaga lume.

Ulterior, în interiorul goth-ului au început să se dezvolte alte subgenuri muzicale , lucru care a condus la o diversificare a subculturii în sine. Astăzi, genurile asociate în general cu acestă mişcare sunt goth rock, deathrock, darkwave, post-punk, batcave, industrial, E.B.M. Există şi un stil muzical denumit gothic-metal în jurul căruia părerile sunt foarte împărţite. Mulţi consideră că acest stil muzical nu ar avea nici o legătură cu goth-ul înafară de nume, dar există şi persoane care îl includ în limitele muzicale ale goth-ului.

La momentul actual, vestimentaţia este factorul care face ca această subcultură să intre cel mai puternic în contrast cu peisajul cotidian. Putem spune că înfăţişarea se bazează pe două substiluri mari: stilul victorian (corsete, crinoline, dantele etc) si stilul post-punk. Culorile cele mai des întâlnite sunt: negrul (preponderent), albul şi roşul. Aceste culori sunt strâns legate de semnificaţia pe care o poartă şi care nu întodeauna este aceeaşi. Faptul că se îmbracă în special în negru poate căpăta valenţe diferite pentru fiecare în parte, dar majoritatea converg spre fascinaţia exercitată de întuneric, de mister, de sumbru. Albul este tot un simbol al doliului, dar poate simboliza şi lumina care se naşte din întuneric, bucuria în durere etc. Roşul este de obicei asociat cu vampirismul.

Mentalitatea goth se referă la o gândire deschisă, lipsită de prejudecăţi, dispusă să valorifice şi elementele respinse de restul societăţii. Goth-ul implică si o stare de spirit înclinată spre melancolie şi depresie, dar în acelaşi timp şi o atitudine pozitivă, capabilă de a descoperii frumuseţea în lucrurile “întunecate”.
Sus In jos
https://tokiohotel4ever.catsboard.com
dark~angel
Moderator
Moderator
dark~angel


Mesaje : 149
Data de înscriere : 07/10/2008
Varsta : 31
Localizare : ~!AnGeL's WoRlD!~

Goth - muzica si stil Empty
MesajSubiect: Re: Goth - muzica si stil   Goth - muzica si stil I_icon_minitimeVin Oct 17, 2008 8:18 pm

Goth-ul implică si o stare de spirit înclinată spre melancolie şi depresie, dar în acelaşi timp şi o atitudine pozitivă, capabilă de a descoperii frumuseţea în lucrurile “întunecate”....asta mi se potriveste...Goth - muzica si stil 316604...
eu shi knd am necazuri shi probleme sunt tot happy...nuj dc dar tot timpul rad ...indiferent de situatie..Goth - muzica si stil 316604
Sus In jos
ღαmy♥тømღ
Admin
Admin
ღαmy♥тømღ


Mesaje : 283
Data de înscriere : 04/10/2008
Varsta : 28
Localizare : ¤«вяΦкεη¤ωΘ®ℓ∂»¤

Goth - muzica si stil Empty
MesajSubiect: Re: Goth - muzica si stil   Goth - muzica si stil I_icon_minitimeVin Oct 17, 2008 8:34 pm

eo nu chiar Sad knd am nishte stari de depresie nici dreaq nu ma mai trezeshte Neutral
Sus In jos
https://tokiohotel4ever.catsboard.com
dark~angel
Moderator
Moderator
dark~angel


Mesaje : 149
Data de înscriere : 07/10/2008
Varsta : 31
Localizare : ~!AnGeL's WoRlD!~

Goth - muzica si stil Empty
MesajSubiect: Re: Goth - muzica si stil   Goth - muzica si stil I_icon_minitimeVin Oct 17, 2008 10:27 pm

eh...no e bn...
Goth - muzica si stil 142573
Sus In jos
ღαmy♥тømღ
Admin
Admin
ღαmy♥тømღ


Mesaje : 283
Data de înscriere : 04/10/2008
Varsta : 28
Localizare : ¤«вяΦкεη¤ωΘ®ℓ∂»¤

Goth - muzica si stil Empty
MesajSubiect: Re: Goth - muzica si stil   Goth - muzica si stil I_icon_minitimeVin Oct 17, 2008 10:29 pm

Goth - muzica si stil 196462 cv ce nu shtiu?
Sus In jos
https://tokiohotel4ever.catsboard.com
Continut sponsorizat





Goth - muzica si stil Empty
MesajSubiect: Re: Goth - muzica si stil   Goth - muzica si stil I_icon_minitime

Sus In jos
 
Goth - muzica si stil
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Tokio Hotel :: Style :: Goth-
Mergi direct la: